wykrywacz narkotyków

Ważna rola wykrywaczy narkotyków

W dzisiejszych czasach, gdy coraz więcej osób sięga po substancje psychoaktywne ważnym jest, aby władze miast były wyposażone w specjalny, bezawaryjny wykrywacz narkotyków. To niewielkie, mobilne urządzenie pozwala na skuteczne zlokalizowanie narkotyków. Istnieją dwa rodzaje wykrywaczy – stosujące technologię laserową lub IMS (spektrometrię ruchliwości jonów).

Parametry techniczne wykrywaczy narkotyków

wykrywacz narkotykówWykrywacz laserowy skanuje w czasie rzeczywistym substancję i niezależnie od tego w jakiej postaci jest substancja – proszku czy cieczy – określa czy znajduje się tam jakiś narkotyk. Urządzenie posiada bibliotekę danych, która może poszerzać się na bieżąco. System laserowy jest niesamowicie pomocny w sytuacjach, gdy wymagana jest kontrola dużych terenów, np. zakładów produkcyjnych. Dzięki wykrywaczowi z technologią IMS możliwe jest wykrycie narkotyków, które mogły osiąść na ubraniu lub bagażu osoby podejrzanej. Jest to w szczególności ceniona cecha wśród strażników granicznych, zmagających się z przypadkami przemytu narkotyków. W ten sposób łatwo im określić czy mają do czynienia z osobą, która stanowi niebezpieczeństwo. Innymi miejscami, w których to urządzenie jest bardzo potrzebne są sądy i zakłady penitencjarne. Wykrywacz może być używany podczas inspekcji terenu przez instytucje kontroli środowiska.

wykrywacz narkotykówTen sprzęt ułatwia również pracę kontrolerom transportu masowego. Skanery cechują się niskim progiem fałszywych alarmów (poniżej 1%). Przykładowa lista wykrywanych substancji – amfetamina, metamfetamina, heroina, kokaina, ekstazy, morfina, psychoaktywny składnik konopi oraz tak zwany „Sasafras”. Wykrywacz narkotyków służy również do wykrywania materiałów wybuchowych oraz trujących środków chemicznych. Jest to o tyle dobre, że w miejscach takich jak lotnisko łatwo jest określić czy osoba przewozi z sobą materiały zagrażające życiu większej ilości osób. Wykrywacze ustawione są w ten sposób, aby stwierdzić czy mamy do czynienia z siarkowodorem, chlorkiem wodoru, fluorowodorem, amoniakiem, azotanem amonowym czy też heksagonem. Warto wspomnieć, że sprzęt rozpoznaje również ładunki domowej roboty. Bezawaryjny wykrywacz narkotyków i materiałów wybuchowych jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia – nie zawiera źródeł promieniowania radioaktywnego.

Wiodącą korzyścią takiego wykrywacza jest fakt, że nie wymaga on użycia kosztownych materiałów eksploatacyjnych i wszystko odbywa się w szybki sposób. Urządzenie jest niezwykle funkcjonalne i dzięki swojemu rozmiarowi ułatwia pracę strażnikom granicznym i kontrolerom, czyli temu, komu najbardziej jest potrzebne.