Czy warto używać do ocieplenia pianki poliuretanowej?

ocieplenie poddasza pianką

Obecnie na rynku dostępne są różne metody ocieplenia budynku, które posiadają różne współczynniki przenikania ciepła, różną wagę, wymagana jest różna grubość izolacji, różne sposoby montażu… Warto jednak przyjrzeć się technologii znanej na świecie od kilkudziesięciu lat, a która w Polsce robi karierę dopiero w obecnym stuleciu.

Ocieplanie pianką a izolacja przeciwwodna

ocieplanie pianką Mowa o piance poliuretanowej, która zyskuje rosnącą popularność w wielu polskich miastach, zwłaszcza tych większych, jak Warszawa, Poznań czy też Białystok. Pianki poliuretanowe posiadają różnorodne zastosowania. Przede wszystkim pianka poliuretanowa wykorzystywana jest do ocieplania dachów i poddaszy, czyli przestrzeni, które wymagają dokładnej, starannej izolacji, chroniącej przed stratami ciepła, ale są przy tym bardzo problematyczne ze względu np. na zakamarki, załomy, belki i tak dalej. Sprawiają one, że położenie izolacji jest trudniejsze i bardziej czasochłonne, a do tego, zwłaszcza na poddaszu, gdzie liczy się każdy centymetr przestrzeni, izolacja nie powinna być gruba. Zarówno pianka otwartokomórkowa jak i zamknietokomórkowa nadają się do tego celu doskonale, ponieważ ich warstwa jest cieńsza niż konieczna warstwa innego materiału ociepleniowego, np. styropianu czy wełny mineralnej. Do tego pianka otwartokomórkowa jest lżejsza od wełny, natomiast pianka zamkniętokomórkowa może być cięższa.

ocieplanie pianką Poddasze i dach to nie jedyne zastosowanie pianek (nie ważne, czy w macie, czy też natryskowych). Często są one także stosowane do izolacji ścian i ścianek działowych, do izolacji z zewnątrz, a nawet do izolacji fundamentów – takie ocieplanie pianką zamkniętokomórkową w Białymstoku stosuje się na przykład w ciężkiej izolacji przeciwwodnej. Zastosowanie pianek ma jeszcze jedną zaletę, a mianowicie wyeliminowanie mostków termicznych, które tworzą się przy zastosowaniu innej izolacji, szczególnie jeśli nie zostanie ona położona odpowiednio równo i szczelnie. Pianki wypełniają dokładnie wszelkie szczeliny i nie ma w nich takich przerw jak np. między kawałkami styropianu, dlatego też mostki termiczne w ogóle nie powstają, ma to znacznie ogranicza straty ciepła. Wielu inwestorów zastanawia się, czy jest to dobre rozwiązanie w naszym klimacie i jak po larach wypadnie porównanie pianki z innymi materiałami.

Warto więc zwrócić uwagę, iż w innych krajach, takich jak Kanada czy USA, pianki z powodzeniem stosowane są od ponad dwudziestu lat.Jest to skuteczna, sprawdzona technologia, której liczne zalety przysparzają coraz więcej zwolenników. Cena tego rozwiązania się obniża, a więc jest coraz powszechniej dostępna.

Czy warto używać do ocieplenia pianki poliuretanowej?
Przewiń do góry