domy modułowe

Rozwiązania energooszczędne w budownictwie modułowym

Osoby, które decydują się na budowę własnego domu, bardzo często zastanawiają się, jakie rozwiązania są najbardziej energooszczędne. Wszyscy szukamy oszczędności, zarówno jeśli chodzi o ogrzewanie, jak i elektrykę. Prawdziwie energooszczędny dom powinien zużywać przynajmniej o 30% mniej energii niż klasyczny budynek.

Domy modułowe mogą być ocieplone

energooszczędne domy modułoweAby tak było, domy powinny być skonstruowane zgodnie z określonymi wytycznymi. Przede wszystkim bryła budynku powinna być zwarta, a ściany, dach, okna i podłoga muszą odznaczać się wysoką termoizolacyjnością. Do tego warto zastosować wentylację mechaniczną z odzyskaniem ciepła oraz efektywny system grzewczy. Najlepiej skupić się na odnawialnych źródłach energii – na przykład na kolektorach słonecznych, turbinach wiatrowych czy ogniwach fotowoltaicznych. Te rozwiązania można wykorzystać nie tylko w tradycyjnych budynkach, ale też tych wykonywanych metodą modułową. Energooszczędny dom modułowy jest całkowicie ocieplony – zarówno od podłogi, jak i dachów oraz ścian. Umieszczenie na dachu paneli fotowoltaicznych pozwala na uzyskiwanie energii z promieni słonecznych – a następnie jej wykorzystywanie na przykład do ogrzewania wody.

domy modułoweDodatkową zaletą budownictwa modułowego jest to, że wykorzystywane materiały są całkowicie ekologiczne – i mogą być poddawane recyklingowi. Domy modułowe są w całości wykonywane w fabryce – na miejsce docelowe przywożone są w stanie „pod klucz”, dzięki czemu niemal od razu można tam zamieszkać. Podstawowa wersja domu modułowego obejmuje kilka pomieszczeń – to salon z aneksem kuchennym, łazienka oraz sypialnia. Możemy zdecydować się też na większe domy – na przykład z dwoma sypialniami. Jeżeli jesteśmy właścicielami terenów rekreacyjnych, zamiast drewnianych domków letniskowych, możemy też zdecydować się na mniejsze wersje domów modułowych – na przykład złożone z jednego tylko pomieszczenia. Niezależnie od wielkości domu, każdy z nich jest wyposażony w kompletną instalację grzewczą, elektryczną oraz wodno-sanitarną. Wydaje się, że szukając rozwiązań energooszczędnych, powinniśmy przyjrzeć się właśnie domom modułowym – pamiętajmy jednak o tym, że oprócz właściwego kształtu bryły, liczy się też dobre rozmieszczenie okien.

Powinny znajdować się z tej strony, na którą przez większą część dnia padają promienie słoneczne. Na postawienie domu modułowego nie trzeba mieć pozwolenia – wystarczy zgłoszenie informujące o stawianiu budynku o powierzchni nieprzekraczającej 25 m2, dlatego zakup domów modułowych to naprawdę niewiele formalności.