panele

Różne rodzaje dekoracji ściennych

Malowanie i tapetowanie ścian ma wiele zalet. Przy pomocy farby łatwo i szybko można zmienić kolor ścian, a tapety są teraz mocne i dostępne w wielu wariantach, więc nadają się nawet do kuchni. Jednak mimo to są to standardowe rozwiązania, które nie każdemu będą odpowiadały. Na szczęście obecnie wybór dekoracji ściennych jest szerszy.

Sposoby na dekorację ściany

panele Można stosować tynki dekoracyjne, panele przestrzenne, ozdobną sztukaterię. Do tego dochodzą tapety tekstylne i fototapety, szablony do malowania wzorów na ścianach. Tynki dekoracyjne to opcja pomiędzy farbą, a panelami. Z jednej strony tynki można zacierać na gładko (co nie oznacza, że kolor będzie równy!), jak również tworzyć delikatne, przestrzenne warstwy tynku w formie fal i zygzaków. Warto zaznaczyć, że formuły tynków mogą być różne. Są one matowe i niemalże błyszczące. Niektóre z nich będą imitowały kamień. Dzięki temu można mieć efektowną dekorację za niższą cenę. Kolejny sposób na dekorację ścian to zastosowanie paneli dekoracyjnych. Tutaj wiodącym produktem są panele Loft System. Są to solidnie wykonane panele gipsowe, dostępne w wielu kształtach, a przy tym łatwe w montażu. Panele są odporne na działanie wysokich i niskich temperatur, są też zabezpieczone przed działaniem wilgoci. Można nimi obłożyć ścianę kominkową, czy ścianę nad blatami w kuchni.

panele dekoracyjneKolejna dekoracja ścienna to sztukaterie. To dekoracje montowane przy podłodze lub przy suficie. Są to dekoracyjne listwy przypodłogowe, czy takie przy karniszach. Dostępne są jednak w różnych wielkościach, więc sztukateria może mieć nawet pół metra wysokości. Najczęściej można je zobaczyć w domach stylizowanych na styl francuski (dekoracyjny), jak również w stylu retro. Dosyć drogim, ale niezmiernie estetycznym produktem są tekstylne tapety. Są one wykonywane z mocnego, ale zarazem delikatnego materiału. Są przyjemne w dotyku i nawiązują do czasów dawnych, kiedy to królowie okładali ściany właśnie drogimi materiałami. Cena tapet tekstylnych może odstraszać, ale to coś bardzo oryginalnego. Tańszą ale także efektowną dekoracją będą fototapety na zamówienie. Nie trzeba już wybierać spośród gotowych wzorów. Można mieć tapetę z własną grafiką czy zdjęciem. Takiej nie będzie miał nikt inny, w dodatku jej wielkość będzie dopasowana do wielkości naszej ściany.

Ostatni sposób na dekoracje ścienne to szablony malarskie. To najtańsza i najszybsza opcja zmiany wyglądu wnętrza. Wystarczy dodać kilka wzorów kwiatowych by nadać pomieszczeniu stylu angielskiego, romantycznego, czy ekologicznego, a dodając geometryczne wzory dodamy mu nowoczesności.