Budynek sam w sobie musi być konstrukcją stabilną, odporną na działanie czynników atmosferycznych, mocną i trwałą. Zdecydowanie ważne są tutaj dobrze wykonane, grube fundamenty, proste ściany nośne oraz dobrze wykonane zwieńczenie domu, czyli dach. Jednak to nie wszystko.

Izolacja przeciwwodna do fundamentów

izolacja przeciwwodnaBez odpowiednich izolacji dom będzie wychłodzony lub nagrzany, wilgoć szybko wda się w jego ściany, a budynek będzie nieprzyjemny do zamieszkiwania. Jak sprawić, by tak się nie stało? Od strony wilgoci ważna jest izolacja przeciwwodna budynku. Fundamenty posiadają zarówno izolację pionową, jak i poziomą. Stosuje się tutaj specjalne folie budowlane, jak również natrysk pianki poliuretanowej. Dzięki izolacji wilgoć obecna w gruncie nie ma szansy przedostać się do budynku, zarówno od strony spodniej, jak i z boków. Wilgoć mogłaby wpłynąć na stabilność fundamentu, mogą pojawić się w nim pęknięcia. Również wilgoć jest przyczyną powstawania grzybów i pleśni na ścianach i sufitach. Drugim ważnym rodzajem izolacji budynku jest izolacja termiczna. Tutaj izoluje się cały dom, czyli fundamenty, ściany oraz dach. Można do tego wykorzystywać różne materiały, takie jak standardowy styropian, wełnę mineralną lub piankę poliuretanową nakładaną metodą natryskową. Dzięki izolacji termicznej zimą dom nie będzie się wychładzał, a latem nie będzie się tak nagrzewał.

izolacja przeciwwodnaTo pozwala obniżyć koszty rachunków za ogrzewanie w chłodnym okresie, jak również znosi konieczność kupowania klimatyzacji w okresie upałów. Izolacja cieplna chroni zatem budynek przez niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i zmianami temperatur. Można także zadbać o izolacje akustyczną domu. Tutaj największą rolę odgrywa dach. Wybierając pokrycie z blachy trzeba mieć świadomość, że może jest ono tanie i łatwe w montażu, ale bardzo słychać przez nie padający deszcz czy spadające owoce drzew. Najlepszą izolację akustyczną zapewni dach z trzciny, który jest jednak najdroższym rozwiązaniem. Jednak i zwykła dachówka sprawi, że dźwięki z zewnątrz nie będą przeszkadzały mieszkańcom domu. Pamiętajmy, że każda izolacja domu ma duże znaczenie i nie można o niej zapominać podczas budowy.

Dzięki izolacji przeciwwodnej zniknie problem wilgotnych murów, dzięki izolacji termicznej w domu zawsze będzie panowała przyjemna temperatura, a dzięki izolacji akustycznej hałasy z zewnątrz nie będą stanowiły problemu. Wszystkie elementy izolacji powinny być wykonywane jedynie przez specjalistów, którzy dobiorą materiały i metodą izolacji do konkretnego budynku i terenu.