szczelne izolacje fundamentów

Jak przeprowadzić skuteczną izolację fundamentów?

Fundamenty są niezwykle ważnym elementem każdego budynku. To na nich stoi cała reszta, dlatego też muszą być one solidne i nie poddawać się warunkom atmosferycznym. To one gwarantują stabilność i trwałość całej konstrukcji. Dodatkowo izolują one także bezpośrednio od ziemi. Bardzo ważne jest więc ich odpowiednie skonstruowanie, jednym z kluczowych elementów jest ich izolacja. Zarówno termiczna, jak i wodna.

Wskazówki do prawidłowej izolacji fundamentów

szczelne izolacje fundamentówJeśli fundamenty nie będą szczelnie i odpowiednio izolowane, zemści się to na całym budynku. Wilgoć może także je osłabiać, przez co beton będzie pęcznieć, co sprawi że będzie on bardziej podatny na uszkodzenia. Dlatego też szczelne izolacje fundamentów są niezwykle ważne. Ich stan zależy od wielu czynników, w tym atmosferycznych i geologicznych. Jeśli w trakcie budowy domu ktoś źle oszacował zagrożenie, to izolacja nie będzie zbyt skuteczna. W przypadku gdy występuje bardzo wysoki poziom wód gruntowych, lub ziemia jest bardzo gliniasta, istnieje ogromna szansa, że sama standardowa izolacja nie uratuje naszych fundamentów przed zalaniem. W takich sytuacjach niezwykle ważne jest zamontowanie dodatkowych elementów izolacji, które będą w stanie odciążyć samą warstwę izolacyjną zainstalowaną w betonie. Rozwiązaniem stosowanym w przypadku nadmiernego zawilgocenia ziemi na około fundamentów jest drenaż opaskowy. Polega on na zamontowaniu systemu rur na około całego budynku. Ma on za zadanie pochłaniać nadmierną ilość wilgoci, oraz ją odprowadzać.

szczelne izolacje fundamentówDlatego ważne też jest zamontowanie takiego systemu izolacyjnego jak najbliżej warstwy fundamentów. Woda pobierana przez rury odprowadzana jest do miejsca wskazanego przez nas. Można ją więc wykorzystać do nawadniania ogródka, czy napełniania jakiegoś rodzaju zbiornika z którego wodę możemy wykorzystać później. Drenaż okazuje się być niezbędny gdy blisko fundamentów znajduje się źródło wody i istnieje realne ryzyko zalania. Jednak nie jest on jedynym rozwiązaniem, gdy mamy do czynienia tylko z mocno zawilgoconą ziemią. Okazuje się, że naprawa, lub zainstalowanie grubszej warstwy hydroizolacji bezpośrednio w fundamentach także może być niezwykle praktyczna. Jednak ważne jest by wykonali to profesjonaliści znający się na tym, aby uniknąć w przyszłości dalszych problemów ze szczelnością budynku.

Taka grubsza warstwa hydroizolacji pozwala na skuteczne zapobieganie dostawania się wilgoci do środka. Jeśli nie jesteśmy chętni do rozbierania terenu naokoło naszego domu, można korzystać też z metody iniekcji ciśnieniowej, która pozwoli uszczelnić hydroizolacje za pomocą nawiertów wykonywanych od środka budynku.