prowadnice liniowe

Prowadnice liniowe w firmie produkcyjnej

Automatyzacja procesu produkcji sprawia, że przedsiębiorstwo może liczyć na większe zyski. Prace, które do tej pory wymagały zaangażowania pracowników, teraz wykonywane są w sposób automatyczny. Nic dziwnego, że firmy specjalizujące się w produkcji prowadnic liniowych nie narzekają na brak klientom.

Prowadnice liniowe na rolkach

prowadnice linioweDzięki tym niepozornym elementom możliwe jest stworzenie linii produkcyjnej, której parametry będą nam całkowicie odpowiadać. Najczęściej klienci decydują się na prowadnice liniowe, w których elementy toczne stanowią rolki. Czasami zdarzają się też kulki. Oba rozwiązania mają identyczną zaletę – zarówno rolki, jak i kulki, nie wywołują dużej różnicy tarć (statycznego i dynamicznego), w związku z czym rozruch urządzenia odbywa się przy użyciu siły, która tylko minimalnie przewyższa tę podtrzymującą ruch. To ważne z tego względu, że gdyby tak nie było, mielibyśmy do czynienia z efektem stick-slip czyli z drganiami, które pojawiają się podczas rozruchu urządzenia, co miało miejsce przy prowadnicach ślizgowych. Nie powinniśmy jednak zapominać o smarowaniu elementów tocznych. Będzie to miało znaczenie dla trwałości urządzenia – na szczęście osoby, które obawiają się tłustych plam po oleju na dłoniach, nie muszą się o nic martwić.

prowadnice linioweNowoczesne prowadnice liniowe wyposażone są w specjalne smarowniczki, które automatycznie dozują olej, ale możemy też zdecydować się na urządzenia, które posiadają wbudowany centralny system olejenia. Praca konserwatora prowadnicy będzie więc prosta i nieskomplikowana – wszystko dzieje się automatycznie, my tylko kontrolujemy przebieg tych procesów. Przewaga prowadnicy liniowej nad ślizgową wiąże się też z wysoką sztywnością tej pierwszej. Istnieje możliwość montowania dodatkowych wózków, co sprawia, że sztywność staje się jeszcze większa. Taka prowadnica nie wymaga też wysokich sił napędowych. To wszystko zalety natury technicznej, jeśli chodzi zaś o zalety praktyczne, tutaj producenci wymieniają przede wszystkim łatwy montaż. Do każdego urządzenia dołączają szczegółową instrukcję montażu, co sprawia, że nie będziemy mieli kłopotu z tego typu pracą. Często możliwe jest też skorzystania z usług profesjonalnej ekipy montażowej polecanej przez samego producenta.

Warto zwrócić uwagę na to, że prosty montaż prowadnic liniowych prowadzi tym samym do równie prostej wymiany elementów. W razie problemów z urządzeniem, nie będziemy odczuwać żadnego dyskomfortu związanego z koniecznością instalacji części zamiennych. Wszystko przebiegnie szybko i przyniesie oczekiwane efekty.