projektowanie wnętrz domów w gdańsku

Projektowanie poddaszy domów

Poddasze to nietypowe pomieszczenie ze względu na istniejące w nim skosy. Jest to trudne do aranżacji, jednak nie niemożliwe. Wprawdzie takie skosy mogą odebrać nam kilka cennych metrów i sprawić, że wnętrze stanie się mniej przestronne, jego odpowiednie zaprojektowanie pomoże nam odzyskać oczekiwaną funkcjonalność. Jak zatem podejść do aranżowania poddaszy?

Wskazówki do aranżacji poddaszy

projektowanie wnętrz domów w gdańskuPamiętajmy, że w małym pomieszczeniu nie powinno się przesadzać z kolorami, dlatego ograniczmy kolorystykę do minimum. Minimalizm będzie w tym przypadku bardzo dobrym rozwiązaniem – wybierzmy dwa kolory, w których utrzymamy całe wnętrze. Projektanci polecają kolory jasne, dobrze sprawdzają się różne odcienie żółtego lub pomarańczowego, a także klasyczna biel. Ważne jest, aby skos był pomalowany na ten sam kolor, co ściany i sufit. Nie ma potrzeby celowego podkreślania skosów, co może doprowadzać do optycznego pomniejszenia wnętrza. Pod tym względem rady projektantów są identyczne – jeden kolor ścian i skosów zapewni spójność aranżacji. Specjaliści, którzy oferują usługi takie jak projektowanie wnętrz domów w Gdańsku, zwracają uwagę na to, że polecane jest stosowanie kontrastów poprzez dodatki w mocnych kolorach. W ten sposób wnętrze będzie miało swój własny charakter, unikniemy monotonii, a wprowadzimy wiele życia.

projektowanie wnętrz domów w gdańskuPamiętajmy jednak o tym, że i tak ostateczna liczba kolorów wykorzystywanych do projektowania małego wnętrza, nie powinna przekroczyć czterech. Ważną kwestią w projektowaniu poddaszy jest też wybór odpowiedniego oświetlenia. Tutaj zdecydowanie odpadają lampy stojące, musimy wybrać tylko te sufitowe – tylko czy mają być panele, klasyczne żyrandole czy może punktowe oświetlenie? Wybór zależy od tego, w jakim stylu projektujemy wnętrze. W poddaszach klasycznych dobrze sprawdzą się żyrandole, zaś pomieszczenia nowoczesne to przede wszystkim panele LED lub oprawy punktowe. Dobrze jest, gdy na poddaszu zamontujemy też okno dachowe. Dzięki temu do wnętrza będzie wpadało naturalne światło. Najważniejszy moment projektowania jest jednak wtedy, kiedy musimy dobrać odpowiednie meble. Gotowe zestawy zazwyczaj średnio się sprawdzają i w przypadku aranżacji poddasza warto zdecydować się na meble na wymiar.

Dzięki temu idealnie dopasujemy je do skosów i w ten sposób optymalnie wykorzystamy całą dostępną przestrzeń. Ciekawą opcją jest też wybranie szuflad na kółkach – poleca to wielu projektantów. Dzięki temu możemy przesuwać meble w dowolne miejsce pokoju, w zależności od potrzeb. Jak widać, możliwości aranżacji poddasza jest bardzo wiele.