Kompensatory tkaninowe

Jak produkowane są kompensatory?

Kompensatory tkaninowe są elementami niezbędnymi w tworzeniu dobrej instalacji rurociągowej systemu przemysłowego, gdyż łączą jej poszczególne części, zapewniając całości odpowiednią szczelność. Ich podstawowym zadaniem jest redukcja drgań, które powstają na skutek działania instalacji.

Kompensator tkaninowy i przemyślany wybór

Kompensatory tkaninoweFirmy produkujące kompensatory dostarczają swoje produkty do przedsiębiorstw z wielu różnych branży, wśród których wymienia się między innymi elektrociepłownie, elektrownie, firmy zajmujące się przemysłem stoczniowym, hutniczym lub koksowniczym, a także zakłady chemiczne oraz cementownie i zakłady papiernicze. Szeroki wybór kompensatorów może sprawić, że poczujemy się zagubieni – w końcu do wyboru mamy kompensator rękawowy, kołnierzowy, harmonijkowy, a wszystkie mogą być pokryte różnego rodzaju tkaninami, wśród których wymienić można między innymi tkaninę poliestrową, aramidową, poliamidową czy tkaninę szklaną lub silikatową czy też ceramiczną. Charakteryzują się one różnymi parametrami, dlatego wybór powinien być naprawdę przemyślany, aby dany kompensator tkaninowy dobrze spełnił swoją rolę. Na przykład, w przypadku tkaniny poliestrowej mówi się o wyjątkowo dobrej szczelności oraz sporej wytrzymałości mechanicznej, ale w niskich temperaturach.

Kompensatory tkaninoweOgólnie dobrą odpornością chemiczną oraz mechaniczną cieszy się tkanina epdm, z kolei jeśli chodzi o najlepsze działanie w zakresie średnich temperatur, tutaj producenci polecają przede wszystkim tkaninę poliamidową oraz aramidową. Jeżeli zaś poszukujemy kompensatora, który będzie mógł poprawnie działać w kanale, którym przepływać będą żrące chemicznie media, wówczas powinniśmy zdecydować się na kompensatory z tkaniny szklanej. Tkanina to jednak nie jedyny komponent takiego kompensatora. Poza tym składa się on z pakietu izolacyjnego, kołnierza (najczęściej stalowego), a także z płaskownika do mocowania oraz z blach kierunkowych. Ich zadaniem jest zabezpieczenie kompensatora przed odkładaniem się w nim pyłu, ponadto pozwalają one na zwiększenie efektywności przepływu medium. Można zdecydować się na przykład na osłonę z pierścieniem pływającym, osłonę skręcaną lub osłonę z wygięciem.

Tak wiele możliwości sprawia, że dla laików te wszystkie kompensatory to całkowicie czarna magia, ale na szczęście profesjonaliści mają całą wiedzę na ich temat w małym paluszku – dlatego jeżeli poszukujemy odpowiedniego kompensatora do naszych zastosowań, z pewnością uda nam się dokonać dobrego wyboru, jeżeli zdecydujemy się na skorzystanie z pomocy doradcy producenta.