Popularne sporty outdoorowe

cwiczenia

Ćwiczenia na świeżym powietrzu pozwalają dobrze dotlenić organizm, wpływając pozytywnie na zdrowie. Coraz popularniejsze staje się bieganie oraz zewnętrzne, darmowe siłownie w parkach i na skwerkach, a także place zabaw dla dzieci. Zainteresowaniem cieszą się również jak skateparki. Street workout także znajduje coraz więcej zwolenników i entuzjastów. Władze miast często przychylnie podchodzą do obywatelskich projektów stwarzania miejsc, w których można potrenować na dworze.

Z czego składa się zestaw do street workoutu?

bieżnia do ćwiczeńOgólnodostępne siłownie miejskie zachęciły w większości osoby starsze do zwiększonej aktywności fizycznej, gdzie mogą spróbować swoich sił na najróżniejszych przyrządach. Każda maszyna zawiera instrukcję bezpiecznego użytkowania. Na skateparki zwykle osoby dorosłe wybierają się jako widownia, gdzie obserwują poczynania swoich dzieci na rolkach, deskorolkach i hulajnogach. Parkour teoretycznie nie potrzebuje specjalnie budowanego placu ćwiczeniowego, gdyż wykorzystuje miejską infrastrukturę do ćwiczeń. Fenomen parkouru ostatnimi czasy trochę usunął się w cień na rzecz nowego odkrycia, jakim jest street workout. Jest to trening wykonywany zarówno przez część męską, jak i żeńską społeczeństwa, z przewagą ludzi młodych. Wiek nie jest jednak barierą do rozpoczęcia uprawiania tego sportu.

cwiczeniaTen rodzaj aktywności opiera się na pracy z ciężarem własnego ciała, czasem stosując dodatkowe odważniki zakładane na kostki, pas, bądź nadgarstki, dla jeszcze większego rozwoju masy mięśniowej i wytrzymałości. Rozmaite drążki, drabinki, poręcze z uchwytami, koła gimnastyczne, podesty, podpory, ławeczki, worki treningowe i liny do wspinania to podstawowe elementy zestawu street workout. Podciągnięcia, przerzuty, zwisy, wspinanie się i balansowanie ciałem w różnych płaszczyznach, to niektóre z ćwiczeń, jakie można wykonywać na specjalnych placach ulicznego treningu. Rozwijają one wszystkie partie ciała, wzmacniają mięśnie, gibkość i kondycję fizyczną. W 2017 roku ta dyscyplina doczekała się nawet pierwszych mistrzostw świata, gdzie próbie poddawane były wytrzymałość i siła uczestników. Polskim zawodnikom i zawodniczkom udało się zdobyć kilka tytułów mistrzowskich i wicemistrzowskich w kategoriach siłowo-wytrzymałościowych i freestyle.

Specjalne place często budowane są przez specjalistyczne firmy, dbające o bezpieczeństwo użytkowników street workoutowych przyrządów. Posiadają one podstawy z materiałów amortyzujących nieprzewidziane, bądź kontrolowane upadki i skoki. Malowane proszkowo elementy metalowe są odporne na korozyjne działania atmosferyczne, utrzymując się w dobrym stanie przez lata, a fundamenty konstrukcji treningowych zostają najczęściej zabetonowane do ziemi dla zapewnienia stabilności.

Popularne sporty outdoorowe
Przewiń do góry

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /domains/olusha.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 4979