Parametry techniczne i rodzaje dźwigów

dźwigi

Dźwigi to urządzenia służące do podnoszenia i przemieszczania ładunków, zwykle na dużą wysokość. Głównymi parametrami technicznymi, które charakteryzują dźwigi są: udźwig, prędkość jazdy, wysokość podnoszenia, rodzaj napędu, sposób sterowania i efektywność energetyczna. Udźwig to maksymalna wielkość obciążenia, dla której dźwig został zaprojektowany.

Dźwigi różnego typu

dźwigiPrędkość jazdy, podawana zwykle w metrach na sekundę, określa maksymalną prędkość, jaką może osiągnąć kabina lub platforma. Wysokość podnoszenia to długość odcinka, który przebywa kabina lub platforma, pomiędzy najniższym a najwyższym jej przystankiem, podawana jest w metrach. Dźwigi mogą mieć napęd elektryczny lub hydrauliczny. Sposób sterowania określa algorytm wprowadzania poleceń. Efektywność energetyczna to wielkość, która mówi o tym, jak wiele energii zużywane jest przez urządzenie w trakcie pracy i w trakcie czuwania. Ze względu na ich przeznaczenie, dźwigi dzielimy na: osobowe, osobowo- towarowe, towarowe, szpitalne i budowlane. Dźwigi osobowe służą do pionowego przewożenia osób, oparte są na napędzie elektrycznym lub hydraulicznym. Kabina dźwigu przemieszcza się wzdłuż sztywnych prowadnic pionowych w szybie dźwigowym. Dźwig osobowy potocznie zwany jest windą i może zatrzymywać się na różnych piętrach dzięki możliwości sterowania nim przez pasażerów wewnątrz kabiny.

dźwigiDźwigi osobowo- towarowe przewożą towary i towarzyszące tym towarom osoby. Z kolei dźwigi towarowe, których zadaniem jest przewóz towarów, nie mają możliwości sterowania nimi wewnątrz kabiny, ale mogą tak jak dźwigi osobowe zatrzymywać się na określonych przystankach. Do dźwigów towarowych nie mogą wejść ludzie. Podobnie jak dźwigi osobowe- dźwigi towarowe poruszają się w pionie wzdłuż sztywnych prowadnic lub prowadnic, które są nachylone do pionu pod niewielkim kątem. Dźwigi szpitalne mogą przewozić osoby i łóżka szpitalne z całym medycznym oprzyrządowaniem i personelem. Dźwigi budowlane służą do pionowego przemieszczania ludzi i ładunków albo tylko samych ładunków. Dwa podstawowe rodzaje dźwigów, które są niezbędne w trakcie prac budowlany, to: żurawie wężowe i ruchome. Żurawie ruchome są zaopatrzone w specjalne wysięgniki, zakończone chwytnikiem na specjalnej platformie. Natomiast żurawie wężowe są nieruchome, masywne i trwałe, dzięki czemu mogą unieść towar na wysokość nawet 100m.

W związku z zapotrzebowaniem na usługi dźwigowe, coraz prężniej rozwijają się różne firmy budowlane, które w swojej ofercie mają wypożyczanie dźwigów. Przy wyborze wypożyczalni dźwigów warto brać pod uwagę jakość dźwigów dostępnych w asortymencie firmy, doświadczenie w branży i jakość obsługi, potwierdzoną zaufaniem klientów.

Parametry techniczne i rodzaje dźwigów
Przewiń do góry