Podstawowym elementem każdej instalacji elektrycznej jest licznik wykorzystywanej energii. Aby jednak zapewnić estetyczny wygląd pomieszczenia, w którym się znajduje, standardem jest jego obudowanie. Stanowi ono także zabezpieczenie licznika przed uszkodzeniami mechanicznymi, jakie przypadkowo mogłyby spotkać urządzenie, gdyby pozostało nieosłonięte.

Obudowy metalowe w różnym rozmiarze

obudowy metaloweObudowy metalowe natynkowe są w takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem. Producenci proponują obudowy proste, składające się jedynie z płyty montażowej, uniwersalnych dławików na przewody zasilające oraz drzwiczek (pełnych lub z szybką) na zamek, jednak w ofertach znajdują się też obudowy wykonane specjalnie pod konkretne urządzenie. To rozdzielnice licznikowe wyposażone w zabudowę modułową w postaci desek pod licznik 1-fazowy lub 3-fazowy, euroszyny, listwy zaciskowe oraz osłony i zabezpieczenia. Obudowy metalowe natynkowe dostępne są zazwyczaj w barwie białej (są malowane proszkowo), jednak metal może być, w zależności od potrzeb, pokryty farbą antykorozyjną w dowolnym kolorze. Obudowy metalowe natynkowe sprawdzają się zarówno w przypadku liczników indukcyjnych, jak i elektronicznych. W ofertach producentów znajdują się obudowy metalowe natynkowe o różnej głębokości – musimy więc uwzględniać ten parametr podczas wyboru obudowy do naszego licznika.

obudowy metaloweWiele firm proponuje także realizację indywidualnych projektów obudów metalowych natynkowych – dzięki temu zyskujemy możliwość uzyskania obudowy o niestandardowych wymiarach. Biorąc pod uwagę wytrzymałość i trwałość obudowy metalowej, z pewnością jest ona lepszym rozwiązaniem niż obudowa aluminiowa. Obudowy metalowe natynkowe wykonywane są metodą spawania, a odpowiednia obróbka pozwala na uzyskanie wygładzonych krawędzi i narożników. Obudowa wykonana z metalu jest wodo- i pyłoodporna. Ochrona przed korozją zostaje zapewniona dzięki pokryciu materiału proszkiem epoksy-poliestrowym. Estetykę wykonania zapewniają ukryte zawiasy. Producenci obudów metalowych natynkowych oferują nie tylko obudowy pod liczniki energii elektrycznej, ale także obudowy gazowe, obudowy małogabarytowe do automatyki i urządzeń sterujących, obudowy na szafy sterownicze, obudowy na urządzenia wolnostojące i wiele innych.

Oprócz klasycznych obudów zamykanych na klucz, w ofertach znajdziemy także obudowy zaciskowe, które otwierają się i zamykają w sposób bezpieczny, wykorzystując specjalne śruby, które zapewniają odpowiedni docisk uszczelki. Jeżeli zależy nam na wytrzymałości obudów, wybierzmy te obudowy metalowe natynkowe, które pochodzą od sprawdzonego producenta.