Malowanie powierzchni za pomocą emalii w sprayu

Meble idealne dla Ciebie!

Malowanie powierzchni za pomocą emalii w sprayu

spray emalia

Jeżeli chcemy zmienić barwę metalowych przedmiotów, z pewnością pierwszym rozwiązaniem, które przychodzi nam do głowy, będzie zastosowanie emalii. Emalie są znane już od wielu lat – to mieszaniny sproszkowanych minerałów z topnikami oraz pigmentem.

Spray emalia na metal

spray emaliaWspółcześnie do zdobienia najczęściej używa się emalii w formie sprayu. Spray emalia może być stosowany nie tylko na powierzchnie metalowe, ale także powierzchnie z tworzyw sztucznych, z drewna. Taką farbą można malować meble, rowery czy karoserie samochodów. Uniwersalne emalie odznaczają się zazwyczaj właściwościami szybkoschnącymi – producenci zapewniają,że przy temperaturze otoczenia 20 st. C, czas schnięcia farby wynosi około 20 minut. Zależy on jednak nie tylko od temperatury i ruchu otaczającego powietrza, ale także od grubości naniesionej powłoki. Emalie w sprayu dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, dlatego bez problemu znajdziemy kolor, który spełni nasze wymagania. Przed nałożeniem farby powinniśmy pamiętać o tym, aby w odpowiedni sposób przygotować powierzchnię – należy usunąć z niej wszelkie zanieczyszczenia, zabrudzenia, tłuste plamy, a także rdzę.

spray emaliaPodłoże powinno być całkowicie czyste – tylko w ten sposób uzyskamy najlepszy efekt. W przypadku podłoża stalowego, warto wcześniej zastosować także farby podkładowej o właściwościach antykorozyjnych. Sama emalia w sprayu jest niezwykle prosta w stosowaniu – koniecznością jest tylko wstrząśnięcie pojemnika przed użyciem oraz zachowanie odpowiedniej odległości między dyszą a powierzchnią malowaną. Po próbnym natrysku możemy zacząć nanosić farbę – najlepiej wykonywać 2-3 cienkie warstwy w kilkuminutowych odstępach. Mimo iż emalia schnie około 20 minut, następną powłokę możemy położyć w dowolnym czasie, ale nie później niż 6 godzin. Choć samo nakładanie emalii jest proste, należy pamiętać o tym, aby chronić produkt przed dziećmi – to dlatego, że jest to łatwopalny aerozol znajdujący się pod ciśnieniem, ogrzanie pojemnika może więc spowodować wybuch – nie powinien znaleźć się więc w pobliżu źródeł ciepła i iskrzenia ani przy gorących powierzchniach, ponadto powinien być chroniony przed światłem słonecznym. Podczas pracy z emalią w sprayu należy pamiętać o rękawicach oraz okularach ochronnych – farba może być drażniąca na oczy oraz skórę, ponadto jej wdychanie może wywoływać zawroty głowy lub senność.

Używając farby, przestrzegajmy więc zasad bezpieczeństwa, aby w żaden sposób nie narażać swojego zdrowia ani zdrowia osób lub zwierząt przebywających w pobliżu podczas aplikacji produktu.