Jakie prace może obejmować remont klatki schodowej w domu?

remont klatek schodowych

Domy piętrowe najczęściej mają wygospodarowaną specjalną przestrzeń na klatkę schodową – czasem są to schody niedaleko wejścia głównego, czasem dobudowana klatka schodowa, oddzielne pomieszczenie, a czasem same schody zamontowane na ścianie w dużych salonach.

Fachowy remont klatek schodowych w Białymstoku

remont klatek schodowychNiezależnie od formy, jaką przyjmuje klatka schodowa, podobnie jak w przypadku innych pomieszczeń czasem wymaga ona remontu. Z reguły remont klatki schodowej nie obejmuje poważnych prac. W skrajnych przypadkach konieczna może być wymiana schodów na nowe, jednak najczęściej zdarza się to jeszcze przed przeprowadzką do starszego domu – budownictwo wówczas nie było tak usystematyzowane i unormowane jak współcześnie, przez co schody mogą być bardzo niewygodne w codziennym użytkowaniu. Jeśli sama konstrukcja schodów jest w porządku, kolejną z poważniejszych prac remontowych może być wymiana okładziny na nową. W standardowym budownictwie najczęściej spotyka się żelbetowe schody, na których umieszczana jest okładzin. Z reguły jest to drewno, rzadziej płytki ceramiczne. W bardziej wyzywających i nowoczesnych wnętrzach można spotkać się nawet ze szklanymi schodami, jednak jest to stosunkowo rzadko spotykane. Wybierając okładzinę na schody warto upewnić się, by była antypoślizgowa i wytrzymała – dzięki temu będzie komfortowa w codziennym użytkowaniu i funkcjonalna przez cały ten czas.

remont klatek schodowychW momencie, gdy na starej okładzinie widać ubytki, konieczna może być jej naprawa lub wymiana na nową. Dość częstym zjawiskiem jest także umieszczanie wykładziny dywanowej na stopniach. Uszkodzeniu może ulec także balustrada i remont klatek schodowych może obejmować także jej naprawę lub wymianę na nową. Warto zwrócić uwagę na to, by wszystkie elementy: okładzina, balustrada, ściany, oświetlenie ze sobą współgrały i pasowały do siebie w kwestii stylu i koloru. Warto zwrócić uwagę na oświetlenie klatki schodowej – jeśli panuje w niej zbyt duży mrok konieczna może być zmiana instalacji elektrycznej, uwzględniająca dodatkowe punkty świetlne. Jednym z najczęściej wymagających odświeżenia elementu są jednak ściany. Codzienne użytkowanie schodów sprawia, że można je zabrudzić lub zarysować, dlatego raz na jakiś czas mogą wymagać zmiany. Najczęściej ściany na klatkach schodowych pokryte są tynkiem malowane farbą, rzadziej stosuje się boazerie lub tapety. Malowane ściany czasem mogą wymagać ponownego szpachlowania i gipsowania przed kolejnym malowaniem, aby wyrównać ubytki i wyrównać powierzchnię.

Remont klatki jest dość niepozorną pracą budowlaną, jaką podejmuje się w domu i nierzadko można o niej zapomnieć. Na szczęście z reguły nie wymaga dużych zmian, jedynie odświeżenia ścian i okładzin na schodach. Na tyle drobne poprawki można bez problemu przeprowadzić samemu i nie zajmą one zbyt dużo czasu.

Jakie prace może obejmować remont klatki schodowej w domu?
Przewiń do góry

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /domains/olusha.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 4609