dachy tradycyjne

Jaki dach prezentuje się najlepiej?

Od tego, jakie pokrycie dachowe wybierzemy, będzie zależało wrażenie wizualne, które będzie robił nasz dom. Jeżeli zależy nam na tym, aby budynek wyglądał reprezentacyjnie, dobrze zastanówmy się nad kształtem dachu. Kształt powinien być dobrany jednak nie tylko ze względów estetycznych, ale także atmosferycznych.

Dachy tradycyjne w dwóch wersjach

dachy tradycyjneDuże obciążenie wiatrem może wiązać się z koniecznością unikania pewnych kształtów dachu. Wybierając kształt dachu, spotkamy wiele ciekawych propozycji. Będą to dachy jedno-, dwu-, cztero- lub nawet wielospadowe. Przyjrzyjmy się każdym po kolei. Dachy jednospadowe to konstrukcje przypominające dach płaski – składają się bowiem z jednej połaci, którą charakteryzuje niewielki kąt nachylenia. Najlepiej sprawdza się w budowlach długich, ale wąskich – w obiektach, w których odległość pomiędzy ścianami jest niewielka i nie przekracza 6 m. Do takich miejsc jest to najlepsze rozwiązanie, nie tylko szybkie w budowie, ale i niedrogie. Dobrze sprawdzi się też w dobudówkach. Jeśli chodzi zaś o dachu dwuspadowe, tutaj mowa o pokryciach składających się z dwóch połaci. To spadziste dachy tradycyjne, które dzięki określonemu kątowi nachylenia, mogą tworzyć poddasza – nieużytkowe lub użytkowe.

dachy tradycyjnePamiętajmy o tym, że, decydując się na poddasze użytkowe, musimy zapewnić odpowiednią wentylację pomieszczenia, a więc konieczne będzie wykonanie szczeliny wentylacyjnej. Zadanie to przeprowadza się najczęściej w momencie kładzenia membrany dachowej. Rzadziej natrafić możemy już na dachy czterospadowe – to dlatego, że cztery połacie sporo zmniejszają powierzchnię użytkową poddasza – posiada ono więcej skosów, co jest niepożądane. Z zewnątrz zaś takie dachy prezentują się naprawdę dobrze. W przypadku domów wielkopowierzchniowych, tutaj stosuje się najczęściej dachy wielospadowe. To wiele połaci o różnych kształtach, jednak każda z nich ma ten sam kąt nachylenia. To jednak bardzo kosztowne rozwiązanie. Kolejną opcją jest postawienie na stropodach, czyli, inaczej mówiąc, dach płaski. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania, możemy zyskać o wiele więcej atrakcyjnych możliwości aranżacyjnych, ponieważ na dachu tego typu nie tylko możemy montować anteny czy jednostki centralne urządzeń klimatyzacyjnych, ale możemy też zdecydować się na „ogród” – czyli zielony dach.

To ciekawa opcja, choć jeszcze nie jest bardzo popularna. Jednak z pewnością podoba się osobom ceniącym ochronę środowiska. Jak widać, mamy naprawdę wiele możliwości, dlatego z pewnością uda nam się dobrać dach idealny do wymiarów naszego domu i spełniający nasze wymagania estetyczne.