oprawa oświetleniowa

Jak zaplanować oprawę oświetleniową posesji?

Zewnętrze oświetlenie jest niezwykle ważne, ponieważ od niego w dużej mierze zależy nasze bezpieczeństwo, gdy wracamy do domu po zmroku. Oczywiście oprócz tego oprawa oświetleniowa pełni również inną bardzo ważną funkcję, a mianowicie potrafi świetnie budować nastrój i wyodrębniać poszczególne elementy posesji. Wybierając oświetlenie zewnętrzne, trzeba kierować się przede wszystkim jego przeznaczeniem oraz uwzględnić swoje potrzeby.

Na co ma wpływ oprawa oświetleniowa, jaka zostanie zamontowana?

oprawa oświetleniowaKażdy producent oświetlenia ma bogatą ofertę, tak więc bez wątpienia znajdziemy lampy, które sprawdzą się na naszej posesji? Oprawa oświetleniowa powinna być przede wszystkim trwała i odporna na czynniki atmosferyczne. Poza tym musi pasować do stylu naszego ogrodu i ogólnego wyglądu domu. Najpopularniejsze jest obecnie oświetlenie LED oraz halogeny, które należy dobrać w zależności od tego, czy mają pełnić głównie rolę użytkową, czy także tylko dekoracyjną. Jeżeli decydujemy się na oświetlenie ogrodu, pamiętajmy, że najlepsze efekty wizualne osiągniemy, gdy podświetlimy tylko jego wybrane elementy. Oświetlenie zewnętrze warto zaplanować jeszcze na etapie projektowania ogrodu, w ten sposób będzie można uniknąć wielu kłopotów związanych z niszczeniem gruntu. Lampy mają za zadanie oświetlać ścieżki i chodniki, ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie oświetlenia na energię słoneczną. Trzeba pamiętać także o odpowiednich źródła światła przed garażem, na podjeździe sprawdzi się oprawa najazdowa. Dobrze oświetlone powinno być także miejsce, w którym będziemy spotykać się ze znajomymi w ciepłe wieczory i grillować. W altanach można zamontować lampiony, które są nastrojowe i dekoracyjne.

Aby rachunki za energię elektryczną nas nie przytłoczyły, najlepiej zamontować czujniki ruchu, dzięki, którym światło będzie się włączać tylko wtedy, gdy zarejestruje ruch na posesji. Oświetlenie można wyposażyć także w czujniki zmierzchowe, które automatycznie włączą się, gdy nadejdzie zmrok i wyłączą się nad ranem. Pamiętajmy, że w tym wypadku instalacja musi być odporna na działanie wody.