Jak wygląda obsługa na rozdzielni

Rozdzielnie elektryczne, które znajdują swoje zastosowanie w każdym przemyśle różnią się głównie stopniem obsługiwanego napięcia. Każda rozdzielnia zbudowana jest z szaf sterowniczych, rozdzielczych, a także wyposażona jest w pulpity sterownicze. Jak jednak wygląda zakres prac na rozdzielni. Czy panują określone zasady?

pulpit sterowniczyRozdzielnie mogą być obsługiwane jedynie przez osoby odpowiednio wykwalifikowane jak i posiadające niezbędne uprawnienia SEP. Ponadto na jej terenie nie mogą przebywać osoby nieuprawnione. Rozdzielnia jest miejscem, które zapewnia nieprzerwaną pracę wielu urządzeń, które bardzo często wpływają na bezpieczeństwo osób zatrudnionych w danym zakładzie pracy. Praca na rozdzielni odbywa się głównie w formie dyżurów, niestety jest to miejsce, które wymaga obsady pracowniczej przez cała dobę.
Rozdzielnia, jak sama nazwa nam wskazuje rozdziela napięcie do poszczególnych urządzeń, które odpowiedzialne są np. za klimatyzację, wentylację, ogrzewanie, oświetlenie stałe jak i awaryjne oraz wiele innych. Wszystkie te urządzenia z wielką swobodą może obsługiwać jeden pracownik przy wykorzystaniu panelu sterowniczego. Panel sterowniczy uznawany jest za główny komputer rozdzielni. Nie jest to jednak urządzenie niezawodne. Mimo ogromnej wytrzymałości, może ulec awarii. Wówczas podległe nam urządzenia steruje się za pomocą szaf sterowniczych.
Szafy sterownicze znajdują się w budynku rozdzielni, usytuowane są także na zewnątrz jak i bezpośrednio przy urządzeniach, które dotyczą. Jeśli zatem jakiś rodzaj sterowania ulegnie awarii to zawsze istnieje możliwość dalszego wykonywania pracy, nadzorowania. Praca na rozdzielni wykonywana jest przez elektryków jak i elektroników, którzy posiadają umiejętność czytania poszczególnych schematów.

Ponadto odpowiedzialni są oni za przeprowadzanie konserwacji, napraw, które będą gwarantowały długą i niezawodną pracę poszczególnych urządzeń. Każda rozdzielnia, posiada awaryjne zasianie. Jest to miejsce, które w żadnym przypadku nie może pozostać bez energii elektrycznej, gdyż zagraża to życiu pracowników np. w górnictwie.

Jak wygląda obsługa na rozdzielni
Przewiń do góry

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /domains/olusha.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 4669