Jak ważne jest odpowiednie ułożenie płytek łazienkowych?

płytki łazienkowe

Pomimo, że na rynku pojawiają się materiały zastępcze, do dzisiaj płytki ceramiczne, gresowe, szklane itd. cieszą się największą popularnością podczas wykańczania wnętrza łazienki. Po pierwsze wyróżniają się one stosunkowo niską ceną, a po drugie występują w bardzo wielu wzorach i kolorach, co pozwala na uzyskanie praktycznie dowolnego efektu wizualnego.

Płytki do wymarzonej łazienki

płytki łazienkoweWiększość problemów związanych z okładziną wykonaną z płytek jest spowodowanych nie wadą fabryczną materiałów, a niepoprawnym montażem drobnowymiarowych elementów. Kiedy znajdziemy już wymarzone płytki łazienkowe, należy zadbać o ich odpowiedni montaż. Jeżeli szukamy rozwiązania trwałego, które przetrwa bardzo wiele lat, nie powinniśmy oszczędzać na kleju, fudze oraz innych materiałach pomocniczych. Warto również poświęcić więcej czasu i znaleźć profesjonalnego płytkarza, który ma doświadczenie w realizacji tego typu zleceń. Przede wszystkim, podczas wykańczania wnętrza łazienki należy zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża. Gdy kładziemy płytki na świeżo otynkowanej ścianie należy odpowiednio ją zagruntować. W sklepach z materiałami budowlanymi łatwo znaleźć odpowiedni grunt – poprawi on przyczepność kleju do płaskiej powierzchni ściany i podłogi oraz ograniczy wchłanianie przez podłoże wody z zaprawy.

płytki łazienkoweDzięki temu klej będzie twardniał powoli tworząc bardziej stabilne wiązania, co w efekcie przyczyni się do uzyskania znacznie trwalszej okładziny. Klej powinien być rozprowadzany równomiernie pod cała powierzchnią płytki, nie powinno być go zbyt dużo (producent podaje na opakowaniu informacje o zalecanej grubości warstwy) oraz przygotowany zgodnie z recepturą znajdującą się na worku. Dzięki temu uzyskana mieszanka zachowa deklarowane przez producenta parametry techniczne. Kiedy skończymy układanie płytek, a klej wyschnie, powinniśmy pozbyć się krzyżyków dystansowych znajdujących się pomiędzy płytkami, oczyścić szczeliny jeśli znajduje się w nich zbyt dużo kleju, a następnie wypełnić je fugą. Gdy układamy płytki łazienkowe powinna ona być odporna na działanie wody i ułożona z bardzo dużą dokładnością – wszelkie powstałe szczeliny będą powodować wnikanie w głąb wody, a w ostateczności odklejanie się kafli. Niektórzy zalecają stosowanie dodatkowych izolacji przeciwwilgociowych pod warstwą płytek.

Najczęściej występują one w formie cieczy, są bardzo łatwe w nałożeniu i w razie jakichkolwiek szczelin w fudze lub długotrwałego działania wody zabezpieczają ścianę lub podłogę przed wnikaniem wody. Jeśli zadbamy o każdy szczegół, kupimy materiały o dobrych parametrach technicznych, a płytki zostaną ułożone poprawnie, będziemy przez długi czas cieszyć się pięknym wnętrzem łazienki.

Jak ważne jest odpowiednie ułożenie płytek łazienkowych?
Przewiń do góry

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /domains/olusha.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 4669