Izolacja ścian wewnętrznych – porady

Kobieta

Mieszkając w bloku, dążymy do jak najlepszej akustyki wewnątrz naszego mieszkania. Chcemy, by każdy pokój stanowił miejsce do relaksu. Właściwe wygłuszenie ścian wewnętrznych to gwarancja wypoczynku i spokoju od pracujących urządzeń domowych. To także swoboda poruszania się po naszym domu bez wywoływania hałasów i przeszkadzania innym domownikom. Kupując lub wynajmując mieszkanie, warto dowiedzieć się jak najwięcej na temat izolacji akustycznej ścian.

Cisza i spokój we własnych czterech kątach

RobotnikOdpowiednie ich wypełnienie i wygłuszenie zapewni nam spokój i ciszę niemal w całym domu. Wszelkie odgłosy wymienione powyżej, czyli dochodzące z tego samego poziomu, roznoszące się przez ścianę lub strop, nazywane są hałasami przenoszonymi drogą powietrzną. Aby je zminimalizować, konieczna jest lepsza izolacja przegrody, czyli ściany lub stropu. W tym celu potrzebne są odpowiednie materiały, które wbudowuje się w ścianę i, tym samym, odcina za ich pomocą hałasy z sąsiednich pomieszczeń. Izolacja akustyczna ścian wewnętrznych będzie najskuteczniejsza, jeśli użyjemy konglomeratów lub paneli akustycznych o dwuwarstwowej konstrukcji. Pierwsza warstwa pełni funkcję izolującą. Muszą to być materiały o dużej gęstości i grube na minimum 2 centymetry. Druga natomiast ma za zadania pochłaniać drgania. W tym celu stosuje się wszelkie rodzaje wełny i włókniny, standardowo o grubości 5 centymetrów.

Kobieta Należy jednak pamiętać o tym, by były one najlepszej jakości. Tradycyjna wełna mineralna jest bowiem drażniąca. Jej montaż wewnątrz ściany wymaga zabezpieczenia oczu i rąk. Z kolei jej pył potrafi roznosić się po domu długo po zakończeniu remontu. Dlatego eksperci polecają wełnę poliestrową, która nie posiada takich wad. Jednym z zalecanych rozwiązań jest zastosowanie jako warstwy izolującej płyty z granulatu gumowego w połączeniu z pochłaniającą drgania wełną poliestrową. Jeśli zależy nam na uzyskaniu jeszcze lepszej izolacji, możemy wykorzystać jeszcze lepiej pochłaniające panele trójwarstwowe. Przy izolacji ściany ważna jest staranność wykonania oraz odseparowanie profili ściany od drgań pochodzących z sufitu i podłogi. Można to osiągnąć na przykład za pomocą ustawienia ściany na elastycznej taśmie dylatacyjnej. Wykonana jest ona z granulatu gumowego. Powierzchnie profili możemy również okleić taśmą samoprzylepną, która niweluje wszelkie drgania, jakie mogą pojawić się pomiędzy warstwami.

Solidne wygłuszenie ścian wewnętrznych to czasochłonny proces wymagający większego remontu, jednak jego efekty okażą się naprawdę zadowalające. Tak naprawdę wyciszenie ściany od wewnątrz to podstawa, by móc cieszyć się spokojem i ciszą we własnym domu.

Izolacja ścian wewnętrznych – porady
Przewiń do góry

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /domains/olusha.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757