fotowoltaika

Fotowoltaika jako rozwiązanie jutra

Elektrownia fotowoltaiczna czy też wodna stanowią jedne z wielu rozwiązań alternatywnej produkcji energii z wykorzystaniem źródeł energii, które występują naturalnie w przyrodzie i nie są przy tym w pełni wykorzystywane, a ich odnawialność jest w stosunkowo krótkim czasie w przeciwieństwie do konwencjonalnych źródeł energii elektrycznej które oparte są na energetyce węglowej, gazowej czy też opartej na ropie i innych materiałach stanowiących nieodnawialne źródło energii i potrzebujące milionów lat na odtworzenie.

Jakie metody wykorzystuje fotowoltaika?

fotowoltaikaElektrownia słoneczna dzieli się na dwa różne rozwiązania technologiczne, które różnią się metodą pozyskiwania energii. Pierwszą z metod jest zastosowanie systemu luster, które odbijają światło słoneczne i przekierowują je na stojącą po środku wierzę zbiorczą. Skupiona energia słoneczna doprowadza do wrzenia znajdujący się w wieży glikol, który w postaci sprężonej pary zaczyna napędzać turbinę elektrowni. Gdy tylko się znowu ochłodzi, wraca do zbiornika do ponownego nagrzania. Drugim rozwiązaniem technologicznym elektrowni słonecznej jest fotowoltaika. Elektrownię słoneczną opartą na takim rozwiązaniu stanowią ogniwa fotowoltaiczne. Ogniwa pod wpływem energii słonecznej uwalniają elektrony i odprowadzają do sieci.

Pojedyncze ogniwo fotowoltaiczne nie ma przy tym wielkiej mocy, ale poprzez odpowiednie ich połączenie można uzyskać znacznie większą moc, gdy tylko świeci słońce. Taka elektrownia mniej wydajna, ale ze względu na powierzchnię jaką potrzebuje, jest coraz częściej stosowana przez producentów i coraz powszechniej instalowana na dachach domów nie tylko firm, ale i domów jednorodzinnych. Zainstalowanie baterii fotowoltaicznej na dachu domów może się przyczynić na zmniejszenie rachunków za prąd w słoneczne miesiące i staje się opłacalne dla coraz to większej gamy zainteresowanych.