wentylacja mechaniczna

Ekonomia wentylacji mechanicznej

Szukanie oszczędności w różnych dziedzinach życia nie jest niczym dziwnym – niemal każdy z nas chciałby więcej zarabiać, a jeśli nie jest to możliwe, wówczas decyduje się na ograniczanie pewnych kosztów, aby mieć więcej pieniędzy na inne cele. Jeśli posiada się własne gospodarstwo domowe, szukanie oszczędności może być prawdziwym problemem. Ale ich znalezienie nie jest niemożliwe.

Zalety wentylacji mechanicznej

wentylacja mechanicznaNa przykład, można generować oszczędności w systemie grzewczym. Ogrzewanie wcale nie musi być drogie. Możemy na przykład zdecydować się na grzejniki akumulacyjne, które będą korzystać z prądu z tańszej taryfy, tej nocnej, dla ogrzewania pomieszczeń w dzień. Ale to nie wszystko. Nie każdy wie, że oszczędności związane z ogrzewaniem mogą zależeć także od dobrej wentylacji domu! W przypadku wentylacji grawitacyjnej mamy problem od razu, kiedy różnica temperatur zewnętrznej i wewnętrznej jest zbyt mała. Na dworze panuje mróz, a my w pomieszczeniach mamy zaduch – musimy wpuszczać zimne powietrze z zewnątrz, a tym samym po pewnym czasie konieczne jest podkręcenie kaloryferów, gdyż pomieszczenia stają się wyziębione. Nie każda zima musi tak wyglądać. Wentylacja mechaniczna instalowana w Poznaniu zapobiega takim sytuacjom. Taki system wentylacji sprawia, że nie musimy otwierać okien, aby cieszyć się świeżym, czystym powietrzem. To dlatego, że powietrze pobierane z zewnątrz przepływa przez rekuperator, gdzie jest ogrzewane.

wentylacja mechanicznaW ten sposób w pomieszczeniach nie będzie zimno, mimo czystego powietrza! Warto dodać, że rekuperator ogrzewa to powietrze, wykorzystując do tego to, które zostało już zużyte – pochodzące z kuchni, łazienki czy wc, gdzie jest wilgotno. Dlatego jest to rozwiązanie energooszczędne! Odzysk ciepła może wynosić nawet 95%. Mając ciepłe powietrze w pomieszczeniach, możemy ograniczyć koszty ogrzewania. To prawdziwa ekonomia, dlatego rekuperacja staje się coraz bardziej ceniona. Ale oczywiście nie jest to jej jedyna zaleta. Drugą, a właściwie tą podstawową, jest oczyszczanie powietrza – do pomieszczeń dociera powietrze czyste, pozbawione pyłków, alergenów, kurzu oraz innych zanieczyszczeń. To sprawia, że rekuperacja jest całkowicie bezpieczna dla osób cierpiących na alergię lub chorujących na astmę.

Z pewnością jedyną przeszkodą stojącą przed wyborem wentylacji mechanicznej jest jej cena. Na szczęście rynek rozwija się bardzo szybko, dlatego producenci starają się przekonać do siebie klientów konkurencyjnymi, atrakcyjnymi cenami, więc niedługo rekuperatory będą rozwiązaniem na każdą kieszeń.