Co wiedzieć o taśmach transportujących?

taśma transportująca

Taśmy transportujące to jedne z elementów, które używane są w kilku dziedzinach życia. Ich wybór jednak nie jest tak prosty jak mogłoby się wydawać – jest to proces złożony, wymagający przemyśleń i dokładnego dopasowania taśmy do wykonywanej pracy. Jak zatem wybrać odpowiednią taśmę? Podejmując decyzję dotyczącą wyboru taśmy warto jest zwrócić uwagę na kilka czynników.

Wybór taśmy transportującej

taśma transportującaPrzede wszystkim należy uwzględnić dane dotyczące konstrukcji przenośnika czy też rodzaju transportowych towarów i materiałów. Ważne są także warunki pracy, które mogą wpływać na działanie taśmy. Taśma transportująca powinna być dobrana głównie z uwzględnieniem współczynnika bezpieczeństwa, aby podołała siłom rozciągającym. Oznacza to, że taśma musi być odpowiednio elastyczna, ale również być w pewnym sensie sztywna. Ważne jest także tarcie pomiędzy taśmą a bębnem napędowym – taśma musi koniecznie charakteryzować się wysokim poziomem tarcia. Sprawa ta tyczy się także relacji „taśma – przenoszony towar”. Tym razem jednak poziom tarcia musi być niski. Należy pamiętać, że prawidłowo dobrana taśma do wykonywanej pracy i transportowanego towaru.

taśma transportującaMa to wpływ na bezawaryjną pracę konkretnego sprzętu. Im gorzej dobrana taśma tym większa szansa na zmniejszenie wydajności całego procesu. Istnieje również możliwość wstrzymania prac ze względu na źle dobraną taśmę. Aktualna oferta dotycząca taśm transportujących jest ogromna – dostępne produkty można podzielić na różne kategorie, takie jak taśmy o innej konstrukcji, wymiarach, a nawet właściwościach mechanicznych. Aby dobrze wybrać taśmę trzeba również dokonać kilku pomiarów i odczytanie najważniejszych informacji przed rozpoczęciem szukania. Są to między długość poszukiwanej taśmy, średnice bębnów (napędzającego i zwrotnego), rodzaj napędu, a także temperatura otoczenia. Wpływ na pracę taśmy ma także jej prędkość liniowa i sposób pracy. Znaczenie mogą mieć także elementy wyposażenia i sposób połączenia taśmy w obwód zamknięty. Wszystkie z tych informacji są niezbędne podczas wyboru odpowiedniej taśmy transportującej. Warto zatem wcześniej zebrać wszystkie potrzebne pomiary i konkretne fakty na temat taśmy.

W dzisiejszych czasach istnieje wiele producentów zajmujących się tworzeniem odpowiednich taśm transportujących. Często służą oni pomocą w dobraniu taśmy do danego środowiska pracy i posiadanego sprzętu. Poradę można również uzyskać w internecie, gdzie wystarczy podać kilka danych i gotowe – wiadomo, która taśma będzie odpowiednia do posiadanych urządzeń.

Co wiedzieć o taśmach transportujących?
Przewiń do góry

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /domains/olusha.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 4669