systemy centralnego odkurzania

Centralne odkurzanie – co i jak

Coraz częściej słyszy się o technologii, jaką jest centralne odkurzanie. To rozwiązanie, które wykorzystywane jest nie tylko w fabrykach i halach produkcyjnych, ale także w domach jednorodzinnych. Osoby, które planują wybudowanie domu, już na etapie projektu powinny uwzględnić instalację centralnego odkurzania.

System odkurzania z jednostką centralną

systemy centralnego odkurzaniaWówczas prace przebiegną szybko i bez kłopotów – taką instalację możemy kłaść bowiem pod podłogą lub też pod sufitem, wszystko zależy od naszych własnych oczekiwań. W przypadku, gdy nasz dom już stoi, wówczas instalacja centralnego odkurzania to zadanie pracochłonne i wymagające większego zaangażowania, jednak nie niemożliwe. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie przestrzeni znajdującej się nad podwieszanym sufitem. I z tego rozwiązania korzysta coraz więcej osób zainteresowanych tą technologią. W przypadku, gdy nie mamy podwieszanego sufitu, musimy poprowadzić przewody w ścianach lub w podłodze. Jeżeli poprowadzimy już instalację, pamiętajmy, aby od razu nie zaczynać prac wykończeniowych. Najpierw należy sprawdzić, czy instalacja charakteryzuje się oczekiwaną, stuprocentową szczelnością. Jeśli nie – możemy jeszcze wprowadzić niezbędne poprawki czy wykonać naprawę usterek.

systemy centralnego odkurzaniaDopiero gdy zyskamy pewność, że instalacja centralnego odkurzania spełnia nasze wymogi techniczne, możemy przystąpić do wykończenia wnętrza – przewody przestaną być widoczne, a każde pomieszczenie będzie prezentowało się atrakcyjnie. Nikt z zewnątrz nawet nie będzie wiedział, że gdzieś tam pod ścianą, podłogą czy sufitem podwieszanym, prowadzone są przewody odkurzacza. Pamiętajmy też o tym, że sprawdzony system centralnego odkurzania powinien mieć odpowiednio umiejscowioną jednostki centralnej – powinniśmy umieścić ją w pomieszczeniu, które nie tylko znajduje się daleko od części mieszkalnej, ale charakteryzuje się też odpowiednią, całkowicie sprawną wentylacją. W końcu to tam będzie umieszczony worek na zanieczyszczenia. Wyrzutnia powietrza powinna znajdować się na zewnątrz budynku, gdyż to zapobiegnie przegrzaniu silnika. Wylot powinien być całkowicie odsłonięty, aby powietrze wydostawało się z odkurzacza w sposób całkowicie swobodny.

Należy pamiętać więc o tym, aby wylotu nie wykonać zbyt nisko – w takiej sytuacji zimą śnieg mógłby przysłonić otwór, co doprowadziłoby do awarii urządzenia na skutek zatrzymania prawidłowej cyrkulacji powietrza. Umiejscowienie centralnej jednostki w pomieszczeniu gospodarczym czy garażu jest bardzo ważne, ponieważ w ten sposób odkurzanie będzie przebiegać bez drażniącego domowników hałasu.