konstrukcje stalowe

Budynek na szkielecie stalowym

Współczesne budownictwo nie zatrzymało się pośród rozwiązań tradycyjnych, a bez obaw wykorzystuje najnowsze technologię. Coraz częściej możemy więc spotkać się z metodą wznoszenia budynków na szkielecie stalowym. Zwolennicy tego sposobu mówią tutaj o prostocie montażu, o energooszczędności, a także wskazują na krótki czas realizacji takiego przedsięwzięcia.

Dlaczego warto zdecydować się na budownictwo stalowe?

konstrukcje stalowe Warto też wspomnieć, że jeśli chodzi o konstrukcje stalowe ceny wcale nie są zaporowe, a wręcz przeciwnie. Stawianie domu drewnianego kosztuje o wiele więcej. Nic więc dziwnego, że popularność metody wznoszenia obiektów na szkielecie stalowym wciąż rośnie. Konstrukcja stalowa wykorzystywana jest do budowy nie tylko pawilonów oraz hal magazynowych, ale coraz częściej także do budowy domów jednorodzinnych czy szeregowych, obiektów letniskowych, jak i różnego rodzaju handlowych lub usługowych budynków parterowych, jedno-, jak i dwukondygnacyjnych. W jaki sposób konstrukcja szkieletu stalowego zdobywa popularność? Przede wszystkim tak, że właściwości takiego szkieletu są zbliżone do lekkich konstrukcji szkieletowych drewnianych – odznaczają się podobnie małym ciężarem. Szkielet stalowy to w końcu specjalne cienkościenne przęsła, do których produkcji wykorzystano długie stalowe kształtowniki o niewielkim przekroju poprzecznym. Takie przęsła powstają ze stali giętej na zimno lub walcowanej.

konstrukcje stalowe Zastosowanie takiej metody produkcji sprawia, że szkielet stalowy odznacza się wymaganą sztywnością, wspomnianą lekkością, a przy tym wszystkim – oczekiwana wytrzymałością. Nic dziwnego, że wkrótce metoda szkieletowa może wyprzeć budowę obiektów opartą na murowaniu. Z uwagi na lekkość szkieletu stalowego, możemy liczyć na jego łatwy transport, jak i montaż. Dzięki temu zdecydowanie obniżamy koszty w tych kwestiach. Ponadto mowa jest o energooszczędności – chodzi o to, że budynki oparte na szkielecie stalowym, charakteryzują się bardzo dobrym współczynnikiem przenikania ciepła, dzięki czemu spełniają wymogi obiektów pasywnych oraz energooszczędnych. W dodatku sam etap produkcji szkieletu nie generuje dużej emisji gazów cieplarnianych, dlatego także jest bezpieczny dla środowiska. Czas budowy skraca się, ponieważ na plac dostarczane są już gotowe poszczególne elementy szkieletu – o odpowiednich wymiarach – które wystarczy ze sobą połączyć.

Jesli jednak nie zdecydujemy się na produkcję w fabryce całych ścian i wiązarów dachowych, wówczas zostaną nam dostarczone poszczególne elementy, które trzeba połączyć z blachami węzłowymi za pomocą śrub samowiercących. Może to nieco wydłużyć czas montażu, jednak w porównaniu z murowaniem, i tak jest on o wiele, wiele krótszy!