podstawki tarasowe

Budowa tarasu wentylowanego krok po kroku

Tarasy wentylowane cieszą się coraz większą popularnością – nic dziwnego, ogrom ich zalet sprawił, że bez problemu prześcignęły tarasy budowane w sposób tradycyjny, gdyż po dłuższym czasie eksploatacji to właśnie te drugie przestają wyglądać atrakcyjnie. Tymczasem przy tarasie wentylowanym nie ma żadnego problemu z odprowadzaniem wody opadowej.

Jak przebiega budowa wentylowanego tarasu?

podstawki tarasoweA to ona była przyczyną większości uszkodzeń posadzki oraz tego, że płytki tarasowe traciły swój estetyczny wygląd (pojawiały się bowiem na nich wykwity). Taki taras wentylowany można z powodzeniem zbudować samodzielnie – nie jest to bowiem trudne. Jeśli decydujemy się na taras na gruncie, to w pierwszym kroku musimy zadbać o wyrównanie oraz utwardzenie gruntu. Stosuje się do tego zwyczajną podsypkę w postaci piasku czy też drobnych kamyków, które za pomocą zagęszczarki w odpowiedni sposób rozprowadzamy po całej powierzchni, na której ma być postawiony taras. Niektórzy decydują się dodatkowo położyć geowłókninę, która ma zwiększyć stabilność – jest to dodatkowy, niekonieczny krok. Po odpowiednim przygotowaniu gruntu możemy przystąpić do rozstawienia podstawek tarasowych. To właśnie podstawki tarasowe są odpowiedzialne za cały taras – dzięki możliwości regulacji wsporników, możemy sami zdecydować, jakiej wielkości będzie przestrzeń między podłożem a posadzką.

podstawki tarasoweWarto dobrze się nad tym zastanowić, ponieważ przestrzeń tę możemy wykorzystać w sposób użytkowy! Można tamtędy poprowadzić na przykład instalację oświetleniową tarasu – kable nie będą widoczne na powierzchni, dzięki czemu nie wpłyniemy negatywnie na estetykę miejsca. Powinniśmy ustawić po cztery podkładki tarasowe na każdą płytkę – oczywiście w ich narożnikach. Podobnie postępujemy w przypadku desek. Każda podstawka tarasowa posiada w górnej części specjalne mocowanie, do którego wystarczy doczepiać poszczególne płytki. Bez użycia kleju! Szybko i skutecznie. Jak widać, montaż jest naprawdę prosty. W dodatku nawet jeżeli nie udało nam się uzyskać całkowitej równości terenu, nie stanowi to żadnej przeszkody, gdyż za pomocą mechanizmu regulującego podstawki, możemy bez problemu dopasować je tak, aby zlikwidować poszczególnie niedoskonałości.

Ważną kwestią, o której powinniśmy pamiętać, jest 1-2% spadek przy ścianie budynku – w ten sposób woda opadowa będzie spływać w sposób niezakłócony. To właśnie dzięki temu nie ma możliwości zalegania wody i pojawiania się wykwitów na płytkach. I to wszystko. Bez wątpienia budowa tarasu wentylowanego to proste i nieskomplikowane zadanie.