Bilans energetyczny apartamentu z drewna

apartament

Jednym z najczęstszych problemów podczas budowy domku z bali jest spełnienie obowiązujących wymagań izolacyjności cieplnej – współczynnik przenikania ciepła U ściany z bali musi wynosić nie więcej niż 0,3 W/(m²K). Ale aby ściana z litego drewna osiągnęła taki współczynnik, musi być niezwykle gruba – ponad 50 cm, co jest raczej niemożliwe. Nie widzi się raczej grubych na pół metra ścian na co dzień. Wielu fachowców projektujących takie konstrukcje, ostatnio niezwykle popularne w Zakopanem, powołuje się na bilans cieplny budynku, który wskazuje na zalety drewna, między innymi dobrą akumulację ciepła i bardzo powolne oddawanie go.

Jakie ocieplenie apartamentu będzie właściwe?

apartamentBilans energetyczny mamy zawarty także w polskich przepisach, ale nie został on precyzyjnie sformułowany. To na architekcie spoczywa obowiązek obliczenia parametrów ścian i do niego należy decyzja, czy projektowany budynek będzie spełniał przepisy. Producenci proponują budowę domów drewnianych z bali różnej grubości, gołych lub z ociepleniem, które jest bardziej popularne jeśli w domek ma pełnić funkcję apartamentu do wynajęcia. Jeżeli chcemy zachować oryginalny wygląd elewacji i jednocześnie uzyskać przepisową termoizolację ściany, izolację najczęściej wykonuje się wtedy od wewnątrz.

Po wewnętrznej stronie na bal nabijana jest folia wiatroizolacyjna, na której mocuje się ruszt z drewna, pomiędzy jego elementy trzeba włożyć materiał izolacyjny. Zazwyczaj stosowana jest warstwa 10-15 cm wełny mineralnej lub drzewnej. Całość powinna być osłonięta folią paroizolacyjną. Obecnie unika się styropianu jako materiału izolacyjnego, ponieważ jego paroprzepuszczalność jest znikoma i na styku styropian-drewno lub styropian-folia może skraplać się para wodna, dodatkowo styropian jest materiałem sztywnym, który źle znosi ruchy drewna, a przez to na styku płyt mogą powstawać szpary i rozszczelnienia warstwy izolacyjnej. Dopiero na tak ocieplonej ścianie można zrobić warstwę wykończeniową. Domki, w których w przyszłości wynajmować ktoś będzie apartament, muszą zapewniać najwyższy komfort swoim gościom. To właśnie wysoką jakością pobytu Zakopane zachęca do przyjazdu. Każdy domek jest gwarancją wygodnego wypoczynku.

Wszelkie przewody, a zwłaszcza grube rury kanalizacyjne, przeprowadza się w stropach. Generalnie to na parterze robi się strop nad przestrzenią wentylowaną, żeby móc tam umieścić całe zaplecze instalacyjne domu. Przewody elektryczne można poprowadzić w szczelinach między balami, najlepiej na dole wzdłuż podłogi lub u góry wzdłuż sufitu, i zamaskować je listwami.

Bilans energetyczny apartamentu z drewna
Przewiń do góry

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /domains/olusha.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 4669