styropian

Biały styropian czy grafitowy?

Większość z nas, słysząc słowo „styropian”, widzi oczyma wyobraźni białą płytę złożoną ze spienionych granulek. Nie każdy wie, że obok tego zwykłego rodzaju styropianu, istnieją jeszcze inne. Na rynku można spotkać styropian-dalmatyńczyk czy materiał grafitowy.

Styropian w dobrej cenie

styropianZazwyczaj niedoświadczone osoby zdecydują się na biały styropian, bo po prostu nie mają pojęcia o parametrach technicznych pozostałych materiałów, dlatego przed zakupem warto jednak się z nimi zapoznać. Jeśli chodzi o styropian grafitowy, według wielu producentów jest on uważany za numer 1 w dziedzinie ociepleń – niektórzy producenci próbują nawet zachęcić do zakupu hasłami mówiącymi o tym, że jest to najcieplejszy styropian z dostępnych na rynku. Czy mają coś na poparcie swojej tezy? Okazuje się, że tak, bowiem styropian ten swoją srebrnoszarą barwę zawdzięcza grafitowi, który stanowi jego składnik, a główną cechą takiego grafitu jest poprawa właściwości izolacyjnych. W związku z tym, płyty grafitowe z pewnością mają lepszy współczynnik przewodzenia ciepła od płyt białych. Czy to jedyna zaleta styropianu grafitowego? Wskazuje się także na jego ekologiczność, jak również na to, że jest bezpieczny dla zdrowia oraz środowiska. Warto pamiętać też o jego wysokiej odporności na zawilgocenie oraz o zdolności samogaśnięcia w przypadku zapłonu.

styropianTo wszystko sprawia, że grafitowy styropian z Wrocławia zaczyna wyróżniać się na tle „zwykłych” styropianów. Warto zwrócić uwagę także na to, że jego cena jest jedynie kilkanaście złotych wyższa niż cena białego styropianu pochodzącego do zachodnich producentów! W tej cenie otrzymujemy jednak nawet dwudziestoprocentową oszczędność cieplną! Będzie się to więc wiązało ze zmniejszonymi rachunkami za ogrzewanie – w końcu dobrze zaizolowany budynek za pomocą styropianu grafitowego nie będzie tracił przez mury dużej ilości ciepła. Ale jeśli zdecydujemy się na ocieplenie domu za pomocą styropianu, pamiętajmy o tym, że konieczne jest też wykonanie dodatkowych warstw – tj. warto położyć grunt uniwersalny lub grunt szczepny. Dopiero na niego nakładamy klej i płyty styropianowe. Następną warstwą jest siatka zbrojąca, na którą za pomocą kleju nakładamy warstwę gruntową pod tynk silikonowy lub dekoracyjny.

W ten sposób możemy liczyć na estetycznie wykonaną i solidnie zaizolowaną elewację budynku. Wszystko wskazuje więc na to, że styropian grafitowy jest jednym z najlepszych wyborów w zakresie ocieplania budynków. Przynosi same korzyści, jeśli jest oczywiście odpowiednio zamontowany.